Aurum invest s.r.o. - člen franšízinkové skupiny EMS Gold Investments

Novinky

Centrální banky nakoupily 477 tun zlata. (2.3. 2015 - výběr z internetu) 

Mezinárodní měnový fond v minulém týdnu vydal zprávu, že eurozona navýšila v lednu své zlaté rezervy na aktuálních 10 791 tun. Šéf ECB Mario Draghi již v říjnu 2013 uvedl, že zlato je "bezpečná rezerva" a na otevřeném foru na Harvard Kennedy School of Government obhajoval nákupy zlata ze strany centrálních bankéřů a vysvětloval jaké hodnoty zlato představuje a nabízí. Jako jeden z hlavních důvodů vyzdvihl diverzifikaci rizika.

Zvýšení rezerv přišlo v době znovuotevření řecké dluhové krize. To může signalizovat, že ECB a eurozona jsou připraveni pustit se do akumulačního zlatého programu. Pravděpodobnější je však varianta, že se jedná o způsob, jak posílit důvěru v euro a rozptýlit tak pochybnosti o životaschopnosti projektu jednotné měny.

Centrální banky patří dnes mezi jedny z největších odběratelů zlata. Bankéři nakoupili v roce 2014 477,2 tun zlata, což je druhý největší nárůst za posledních 50 let. World GoldCouncil odhaduje, že v tomto roce národní banky přidají do svých rezerv minimálně dalších 400 tun.

 

Zlato nyní zažívá největší růst za posledních pů roku (20.6.2014 - výběz z internetu)

Cena zlata během dneška vzrostla již o 21 dolarů a dostává se tak k hranici 1300 dolarů za unci. Jedná se o největší intradenní růst od 23.ledna tohoto roku. Ještě větší, téměř tříprocentní růst ceny má dnes za sebou i stříbro. Ve včerejším komentáři komise FOMC guvernérka FEDu prohlásila, že velmi nízké úrokové míry zůstanoou i dlouho poté co FED ukončí svůj program kvantitativního uvolňování. FED také snížil svůj výhled na hospodářský růst v USA pro letošní rok na 2,1 - 2,3 procenta.

Proč je manipulováno trhem s drahými kovy? (13.3. 2014 - výběr z internetu)

Možná vám vrtá hlavou, proč cena zlata v posledních dvou letech klesla, přestože poptávka po zlatě je opravdu velká.

Jedním z nejčastějších vysvětlení je, že cena kovů je potlačovaná bankovním sektorem a jím ovládanými médii. Mediální propaganda se zdá být velmi účinná, v americkém i evropském tisku jsou zlaté kovy prezentované jako nejhorší investice. Údajně se nedá věřit ani ani prognózám bankovních analytiků - vždyť velké banky byly usvědčené z manipulace měn či sazeb, proč by tedy trh s drahými kovy nebyl? Je přece v jejich zájmu, potlačovat ceny drahých kovů, vždyť jsou konkurenty jimi vytvářených papírových měn.

Potlačování cen naznačuje i prohlášení šéfa americké centrální banky z 80-tých let, když byl ještě ve funkci. Cena zlata se tehdy zvýšila z 35 dolarů za unci z r.1971 na 850 dolarů za pouhých 9 let. Tehdy řekl, že udělali chybu, že neměli pod kontrolou cenu zlata a tím skončili s dvoucifernou inflací.

Nízké úrokové sazby podporují nízké inflační očekávání.  Nejlepší způsob, jak udržet nízké úrokové sazby, je potlačovat cenu zlata. To banky a velcí hráči moc dobře vědí. Do r.2011 bylo potlačování skrytější, člověk musel mít značné znalosti, aby chápal jak to funguje. Dnes jsou již manipulace tak zjevné,že si jich všímají i běžní obchodníci. O manipulaci se hovoří už i ve finančních mediích. Dokonce i finanční regulátor z Anglie začal vyšetřovat možnosti manipulace ceny zlata. Zajímavé jsou i výsledky vyšetřování manipulace ceny stříbra americkou CFTC. Nedávno dokonce jedna z největších bank na světě, Deutsche Bank, ukončila svou účast na londýnském fixu kvůli vyšetřování možné manipulace cen drahých kovů ze strany německých velkých hráčů.

Drahé kovy jsou spíše dlouhodobá investice, krátkodobě je možné pocítit velké výkyvy cen oběma směry. Neexistuje lepší čas na nákup aktiva, než když je tržní sentiment na bodu mrazu. Tak je tomu nyní na trhu s drahými kovy v západních zemích, díky silné mediální propagandě. Čína a Indie se snaží minimalizovat riziko vysoké inflace právě nákupem fyzických kovů, nízkou cenu tedy vítají, o mediální propagandě na západě nic netuší. V asijských zemích dnes navíc přibývá nejvíc milionářů, což by mohlo předpovídat zářivou budoucnost drahých kovů.

Pro ty, kteří se dosud z žádných médií nesetkali s těmito informacemi, to vše může znít dost fantasticky. Je to naprosto přirozená reakce - z psychologického hlediska rozlišujeme 5 fází reakce na nové nepříjembné skutečnosti. Je to odmítání, hněv, hledání řešení, deprese a smíření. V které fázi si myslíte, že se nacházíte Vy?

Bude v roce 2014 zlatý kov opět mezi favority investorů? (7.2.2014 - výběr z tisku)

Zlato má za sebou nejhorší rok za uplynulé tři dekády. Vývoj ve druhém pololetí by ale mohl znamenat, že se tradiční investici začíná blýskat na lepší časy.

Prosincové rozhodnutí Fedu o omezení kvantitativního uvolňování srazilo cenu zlata do blízkosti červnových minim okolo 1180 USD za unci. Ale zdá se, že by poklesy mohly být u konce - alespoň podle analytika Juliana Jessopa z Capital Economics.

"Trh je přesvědčen, že zlato bude v roce 2014 dále zlevňovat, protože bude mizet podpora pro jeho cenu ze strany americké měnové politiky" přiznává Jessop. "Převažující negativní segment, ale může signalizovat blížící se obrat."

Svůj názor opírá mimo jiné o vývoj zlata v roce 2013. Zatímco v prvním pololetí kov zlevnil z 1675 na zhruba 1200 USD za trojskou unci, ve druhém pololetí cena krátkodobě oživila na 1400 USD, v závěru roku sice klesla, ale zlato spíše celkově stagnovalo - také může jít (z pohledu technické analýzy) o takzvané dvojité dno.

Zlatu nesvědčí lepší výhled globální ekonomiky a konec recese v eurozóně. ""Právě obnovení problémů v Evropě by mohlo spustit novou jízdu na trhu se zlatem," říká Jessop. "Vybrakované, dříve klidné přístavy, by znovu mohly získat dodatek bezpečné."

Japonsko, Spojené státy americké i eurozóna navíc brojí proti deflaci. Případný růst inflace, za který jsou největší centrální banky ochotny dát všanc své vysoké bilance, by byl pro zlato pozitivní. Část investorů totiž v době růstu cen sází právě na drahé kovy jako na "pevné" uchovatele hodnoty.

Trh se zlatem by nadále měla podporovat poptávka z mladých ekonomik (Indie, Čína..).

"Zlato je díky výraznému propadu v roce  2013 opět cenově atraktivní alternativou. V roce 2014 proto očekáváme minimálně návrat k 1400 USD za trojskou unci," uzavírá Jessop.

Vítězem měnových válek bude zlato.  (Hospodářské noviny 18.2.2013 - výběr)

Japonsko se stalo první zemí, která začala brát měnovou politiku jako naprosto zásadní součást národních zájmů. Za jeden americký dolar se ještě v říjnu platilo 78 jenů, dnes je to více než 93. V současné situaci může být tento krok považován za akt mezinárodní ekonomické agrese, která nezůstane bez odezvy.

Centrální banky tak dají zelenou agresivním rvačkám v blátě znehodnocování měn, do kterých se postupně zapojí jeden stát za druhým. A koneckonců, všechny měny budou i nadále oslabovat vůči jediné skutečné měně – zlatu.

Zlato prodloužilo rekordní sérii na 12 let. (Hospodářské noviny 4.1.2013 - výběr)

Kdyby se mezi investičními nástroji měla udělovat cena za vytrvalost růstu, opět by ji muselo bezpochyby získat zlato. Loni jeho cena na světových trzích rostla dvanáctým rokem v řadě, což mezi aktivy nemá obdoby.

Je přitom pozoruhodné, že tento růst nebyl analytiky očekáván. Například v roce 2007 očekávali, že cena zlata bude klesat a že v roce 2012 dosáhne přibližně 600 dolarů (skutečnost byla 1675 dolarů) !!

Před koncem loňského roku vydal opět jeden velmi známý bankovní dům prognózu, že zlato brzy dosáhne vrcholu. Argumentoval tím, že americká ekonomika zrychlí růst, šílený tisk peněz bude utlumen a atraktivita zlata pomine.   Nepřipomíná to něco ?

Cena zlata po amerických volbách.  (Investiční web 13.11.2012 - výběr)

Staronový americký prezident určitě nebude schopen změnit svoji zoufalou finanční politiku, tj. bude vytvářet další a další dluhy a prostřednictvím FEDu (americká centrální banka) tisknout další a další nekryté peníze. K tomu následující poznámka komoditního stratéga Oleho Hansena ze Saxo Bank k cenám zlata:

Po čtyřech týdnech poklesů vystřelilo zlato a stříbro po amerických volbách nahoru. Jakmile zlato dosáhlo důležité podpory pod 1 670 USD, kterou však neprorazilo, začali spekulanti přehodnocovat své dlouhé pozice, což vedlo k jejich redukci o jednu čtvrtinu během předchozích čtyř týdnů. Stojí za zmínku, že během tohoto období likvidace dlouhých pozic se nezvýšil objem pozic krátkých, což ukazuje na zásadní nezájem o spekulaci na pokles u žlutého kovu.

Tato výše zmíněná likvidace připravila stříbro i zlato k reakci na změnu v technickém i fundamentálním výhledu a věříme, že cesta nejmenšího odporu bude v následujících týdnech směřovat nahoru.

Zlato je bezpečná investice a patří do portfolia. (Investiční web 11.7.2012 - výběr)

Cena zlata by měla podle aktuální prognózy rakouské Erste Group do roka dosáhnout 2 000 USD za trojskou unci, dlouhodobě by mohla vzrůst ještě více. 70 % celosvětové poptávky po zlatu připadá na rozvíjející se země, centrální banky v roce 2011 nakoupily takové množství zlata jako naposledy v roce 1964.

"Od naší poslední zprávy o zlatě z července 2011 vzrostla cena zlata v eurech o 26 %. Krátkodobě sice sezónnost signalizuje další vývoj ceny do strany, od srpna ovšem začíná pro zlato z tohoto hlediska nejlepší období. Náš 12měsíční cenový cíl je proto 2 000 USD, a vzhledem k tomu, že je fáze akcelerace trendu před námi, dlouhodobě by cena zlata měla dosáhnout minimálně 2 300 USD za trojskou unci," vysvětluje Ronald Stöferle, komoditní analytik z Erste Group.

Zlato je likvidní, dělitelné, nezničitelné a snadno přepravitelné. Kromě toho s ním funguje globální trh a není zde žádné riziko nesplácení. Zlato je tudíž považováno za hotovost nejvyšší jakosti.

Ronald Stöferle považuje za důvod velmi dobrého vývoje ceny zlata například relativní nedostatek tohoto kovu v porovnání s bankovkami, které lze libovolně tisknout. "Zlato je vzácné, protože je jeho roční produkce velice nízká vzhledem k zásobám. Ta roste pouze o zhruba 1,5 % ročně, peněžní agregáty několikanásobně rychleji."

 

Dobrá chvíle pro nákup zlata.  (Hospodářské noviny 21.5.2012 - výběr)

V obdobích zvyšujících se obav z vývoje na trzích se investoři snaží zaparkovat peníze do bezpečných aktiv (některé státní dluhopisy a komodity). Snad největší pozornosti z nich se dostává zlatu, jehož cena v časech krize rychle letí vzhůru a teď nabízí skutečně zajímavý růstový potenciál. Jeho cena kolem 1600 dolarů za unci je poblíž svých zhruba jednoletých minim.

Připomeňme, že když se loni dluhová krize rozšířila do Itálie, dosáhlo zlato nominálního historického rekordu 1900 dolarů za unci. Důvody, proč by cena zlata mohla v následujících týdnech a měsících růst, jsou zřejmé. V Evropě je to možnost vystoupení Řecka z eurozóny, v Americe pak hlavně očekávané další kolo tzv. kvantitativního uvolňování (tištění peněz), které zákonitě vyvolává u investorů obavu před inflací a útěk k drahým kovům. Zlato má tedy opět velký potenciál.

 

Cena zlata by mohla příští rok vystoupat nad 2000 dolarů.  (Hospodářské noviny 12.4.2012 - výběr)

Cena zlata by se mohla koncem letošního nebo začátkem příštího roku dostat až nad hranici 2000 dolarů (37 800 korun) za jednu troyskou unci (31,1 gramu). Předpokládá to konzultační společnost GFMS. K závěrečnému výstupu, kdy se cena dostane nad 2000 dolarů, asi nejvíce přispěje eskalace problémů v eurozóně a také předpoklad nové vlny takzvaného kvantitativního uvolňování (pozn. : tištění nových peněz bez jakéhokoli hmotného podkladu) v USA.

Cena za jednu unci zlata se v loňském září vyšplhala na rekordní nominální hodnotu 1921 dolaru. Za celý rok pak vzrostla o deset procent – posílila tak výrazněji, než o kolik v průměru vzrostla cena komodit, akcií či dluhopisů.

  

Dva velcí investoři jsou ke zlatu příliš kritičtí.  (Hospodářské noviny 5.3.2012 - výběr)

Proslulí investoři Warren Buffett a George Soros jsou známí svým odporem vůči zlatu. I v nedávné výroční zprávě své firmy Berkshire Hathaway doporučil Buffett raději se zlatu vyhýbat. Z pohledu standardních aktiv má pravdu : zlato nenese dividendu jako akcie ani není jako technické kovy, které se poptávají pro průmyslové účely.

Pointa však je, že zlato je – a vždy bylo – penězi. Lidé nepoužívají peníze ani pro dividendu, ani pro výrobu dalších věcí. A přece je nutně potřebují : na penězích stojí směna, a tedy celá dnešní dělba práce. Od peněz se proto očekává hlavně to, aby uchovávali hodnotu, protože jinak by je ve směně nikdo nepřijímal. A pokud v uchovávání hodnoty selhávají papírové měny, pozornost se přirozeně otáčí ke zlatu, které nikdo nemůže „natisknout“ a které své kvality dokazovalo po tisíciletí.

To už nezní tak iracionálně, jak tvrdí Buffett. Ať zlato je, či není oficiální měnou ze zákona, o svoje ideální vlastnosti peněz nepřijde. Proto je investory poptáváno.

 

 Zlatá horečka.  (Glanc 2/2012 - výběr)

Zatímco ceny akcí klesají, investici do zlatých kovů doporučují i zkušení ekonomové. Taková dobrá rada je věru nad zlato !

Cena za gram zlata se mění několikrát denně – a stále stoupá. Jako k doporučeníhodné investici se k němu uchylují i světoví finanční analytici. Svůj podíl na tom má i nahnutá situace s eurem a celosvětová dluhová krize. U drahého kovu totiž tolik nehrozí, že závratně ztratí na hodnotě, jak se to může stát finančnímu oběživu. Zlato prostě platí za jistotu už po tisíciletí.

Tradičními státy, které se po staletí obklopují zlatem a berou ho jako nejvýsostnější cennost, jsou Indie a oblast Dálného východu. Je tomu tak i proto, že třeba v Indii neexistuje sociální zabezpečení, a obyvatelé se tedy nemohou spoléhat na pomoc státu a musí se zaopatřit sami. Obliba zlata se šíří i do dalších zemí. Není divu, vždyť za posledních deset let zpětinásobilo svou hodnotu a dá se předpokládat, že bude stoupat v ceně i nadále. Je prostě jistějším platidlem než peníze.

 

 Spolehlivý drahý kov.  (Euro č.1-2012 - výběr)

Možností, kam v začínajícím roce schovat finance, je jen málo. Naděje se upírají ke zlatu.

Bude to těžký rok. Plný rizik, potencionálních propadů a výbušných ekonomických min. Vlastnit v této době významnější obnos v hotovosti jako by bylo za trest. De facto se to rovná nikdy neustávajícímu uvažování nad tím, kam peníze ukrýt tak, aby alespoň neztratily hodnotu. Jejich zhodnocení je pak pro normálního smrtelníka téměř nadlidským úkolem.

Ani investice v oblasti komodit nejsou žádnou jistotou. Jediná z nich, na jejímž růstu se shodují snad všichni analytici, je bez velkého překvapení zlato. Prastarý kov je už tradičně komoditou, ke které investoři utíkají v nejistých dobách. Například banka Morgan Stanley očekává růst její ceny o více než 27 % až na 2200 dolarů za trojskou unci. “Při porovnání s cenou ropy docházíme k závěru, že zlato se nachází velmi blízko své férové ceně, což vytváří ideální příležitost pro vstup,“ píše banka ve svém ekonomickém výhledu na rok 2012.

O něco méně jistoty naleznou investoři u stříbra, které sice v minulých letech zažívalo strmý růst, je však mnohem více využíváno v průmyslové výrobě, a tudíž je více závislé na kondici ekonomiky.    

 

 Cena zlata letos znovu poroste, tvrdí většina expertů.  (Hospodářské noviny 3.1.2012 - výběr)

Cena zlata klesla od října o 350 dolarů. Dál je však pokládáno za atraktivní investici a může letos dosáhnout nového rekordu. I loni celkově cena zlata vzrostla asi o deset procent.

Podle analytiků ovšem hlavní důvod poklesu spočívá v tom, že investoři či správci fondů často kryjí penězi z prodeje zlata ztráty z obchodů s jinými aktivy, zejména s akciemi. K vyplácení vkladů investorů při ztrátách na akciových trzích musí být pak použito jediné stabilní aktivum – zlato, což samozřejmě vyvolá výkyv jeho ceny směrem dolů.

Odhady, jakou metu letos cena trojské unce zlata překoná, se liší. Investiční odborníci Bank of America/Merill Lynch, Deutsche Bank i největších hedgeových fondů citovaných nedávno agenturou Reuters soudí, že se může přiblížit k 2500 dolarů. Aktuálně stojí kolem 1650 dolarů. Experti nevylučují, že zlato může být i levnější. Jeho současnou cenu ale považují za vhodnou k nákupům.

Košík

Zákazník Přihlášení

Košík Prázdný košík

Kalkulačka

Denní pohyb ceny USD/kg

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

Denní pohyb ceny USD/oz

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

Denní pohyb ceny EUR/kg

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

Denní pohyb ceny EUR/oz

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

Pohyb ceny stříbra USD/oz

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

Pohyb ceny platiny USD/oz

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

Pohyb ceny palladia USD/oz

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

Objednávky: Aurum invest s.r.o., Chomutov, Kundratická 4596, PSČ 430 04 | info@auruminvest.cz | Tel.: +420 417 531 987
Copyright © 2009 EMS Gold Investments, s.r.o., Všechna práva vyhrazena